[X2] Oryginał na Windowsa a kopia na Linuxa

Forum do dyskusji o x-grach i problemach technicznych

Moderators: Alan Phipps, Moderatorzy polskiego forum

User avatar
Michal.R
Posts: 278
Joined: Fri, 3. Sep 04, 22:11
x4

[X2] Oryginał na Windowsa a kopia na Linuxa

Post by Michal.R » Sun, 25. Mar 07, 19:52

Jak wszyscy tutaj bardzo lubię gry z serii X, w trójkę pogrywam aktualnie, a dwójkę mam nadal w ciepłych wspomnieniach. Ostatnio jednak przygotowuję się do przejścia i pobawienia się z linuxem Kubuntu i tak mnie zaciekawiło. Wiadomo że wg. naszego prawa każdy może na własny użytek wykonać kopię zapasową oryginalnej gry którą posiada, bądź ściągnąć tenże grę jeżeli samemu się na tym nie zna. Dobra tak jest w przypadku identycznych wersji.

Teraz pytanie, jakby to się miało gdyby posiadając mojego własnego X2, bym ściągnął i grał w wersję na Linuxa? Czy jest to jakieś pogwałcenie praw, czy jest identycznie jak ze zwykłą kopią?

Oczywiście zastrzegam iż posiadam oryginalną wersję X2, co widać po moim "złotym ptaszku" w profilu ;) Więc nie jestem jakimś zwyczajnym piratem, a z chęcią pogiercowałbym w X2 legalnie na linuxie :D
Current PC: ASUS PRIME X370-PRO ||| Ryzen 5 5800X3D ||| ASUS RTX 3060 Ti DUAL OC V2 8GB ||| HyperX Fury 4x8GB DDR4 ||| LG 27GL850-B :O
Old PC: MSI Z87-GD65 ||| i7 4770K ||| Asus GTX 1060 Dual 6GB OC ||| Crucial 2x8GB DDR3 ||| LG IPS277 :P
Very old PC: MA770T-UD3P ||| Phenom II X4 955 ||| GoodRam DDR3 4GB 1333MHz||| HD4850 512MB ||| LG W2252TQ :D
Very very old PC: Asrock Dual-Vsta ||| A64 3000+@3500+ ||| Radeon x1950 Pro 256/256 ||| 2048 DDR 400MHz ;)

boto
Posts: 324
Joined: Tue, 25. Jan 05, 19:25
x3tc

Re: [X2] Oryginał na Windowsa a kopia na Linuxa

Post by boto » Sun, 25. Mar 07, 20:49

Michal Rogowski wrote:Oczywiście zastrzegam iż posiadam oryginalną wersję X2, co widać po moim "złotym ptaszku" w profilu ;)
chyba srebrnym ;)

a co do twojego pytania to niestety to będzie piractwo :(

User avatar
Michal.R
Posts: 278
Joined: Fri, 3. Sep 04, 22:11
x4

Re: [X2] Oryginał na Windowsa a kopia na Linuxa

Post by Michal.R » Sun, 25. Mar 07, 23:31

boto wrote:a co do twojego pytania to niestety to będzie piractwo :(
Nie no spoko, ale wytłumacz mi dlaczego? Hmmm? :>
Current PC: ASUS PRIME X370-PRO ||| Ryzen 5 5800X3D ||| ASUS RTX 3060 Ti DUAL OC V2 8GB ||| HyperX Fury 4x8GB DDR4 ||| LG 27GL850-B :O
Old PC: MSI Z87-GD65 ||| i7 4770K ||| Asus GTX 1060 Dual 6GB OC ||| Crucial 2x8GB DDR3 ||| LG IPS277 :P
Very old PC: MA770T-UD3P ||| Phenom II X4 955 ||| GoodRam DDR3 4GB 1333MHz||| HD4850 512MB ||| LG W2252TQ :D
Very very old PC: Asrock Dual-Vsta ||| A64 3000+@3500+ ||| Radeon x1950 Pro 256/256 ||| 2048 DDR 400MHz ;)

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Mon, 26. Mar 07, 02:36

Skoro Egosoft sprzedaje wersję na Linuxa w swoim sklepiku
http://www.egosoft.com/shop/default.asp?cat=1
wszelkie ściąganie z netu jest piractwem. Wygląda na to, że Egosoft upiera się stanowczo, że produkcja gier nie jest działalnością charytatywną.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Mon, 26. Mar 07, 08:15

Reel Mixer wrote:Skoro Egosoft sprzedaje wersję na Linuxa w swoim sklepiku
http://www.egosoft.com/shop/default.asp?cat=1
wszelkie ściąganie z netu jest piractwem. Wygląda na to, że Egosoft upiera się stanowczo, że produkcja gier nie jest działalnością charytatywną.

Szczegolnie, jezeli ktos juz zaplacil raz za gre. I to jest oczywiscie wina graczy, ze tworcy gier sa zbyt ograniczeni...
Blazenada :/
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
Latach
Posts: 46
Joined: Tue, 14. Nov 06, 12:42

Post by Latach » Mon, 26. Mar 07, 11:22

Reel Mixer wrote:Skoro Egosoft sprzedaje wersję na Linuxa w swoim sklepiku
http://www.egosoft.com/shop/default.asp?cat=1
wszelkie ściąganie z netu jest piractwem. Wygląda na to, że Egosoft upiera się stanowczo, że produkcja gier nie jest działalnością charytatywną.
I tu się zgadzam. To nie jest tak, że "mamy już kod źródłowy, to skompilujemy pod linuxa i wydamy jako nową grę". Autorzy gry musieli pewnie sporo posiedzieć, żeby to w ogóle zechciało się uruchomić pod innym systemem niż windows, choćby dlatego, że directx, który "wyświetla" całą grafikę (a zwykle też generuje dźwięk, obsługuje klawiaturę, joystick i mysz), nie występuje (i pewnie długo nie będzie) w czystej postaci w linuxie (jakieś emulacje, itp.). W najgorszym wypadku zostawili tylko matematyczną część gry (powiedzmy zasady rządzące światem), a całą część zajmującą się komunikacją z graczem musieli napisać od nowa. A zrobienie czegoś takiego zapewne trochę kosztuje.
Oczywiście jest to moje zdanie i nie musiało dokładnie tak być :P

Pozdrawiam

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Mon, 26. Mar 07, 17:55

Już raz zapłacili za grę...taaa...janosików nie brakuje. Najlepiej, żeby źli kapitaliści z Egosoftu za darmo rozdawali swoje gry, zaraz po ich wyprodukowaniu...najlepiej, żeby dopłacali nam za to, że zechcieliśmy grać w ich gry. Ekstra plan...
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Mon, 26. Mar 07, 19:43

To jest fanatyzm, w najczystrzej postaci. Czemu? Otóż z góry zakładasz że chcemy złupić cały Microsoft, nie przyglądając się bliżej sprawie.

dLaczego gdy kupiłem Grę na Windows, muszę kupować ją jeszcze raz, aby zagrać na linuxie?

Zrozumiałbym, gdyby ego oferowała rozszerzenie licencji, po jakieś skromnej opłacie. Tak jest w samochodach ściąganych z "złostronnych" krajów. Płacimy, i samochód jest osiowany na odwrotną stronę. A tutaj jestem zmuszany do kupienia go po raz kolejny.

A własnie, jest X2.pl i/lub X3.pl dla lina?

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Tue, 27. Mar 07, 00:19

Sam sobie odpowiedziałeś - bo jest na Linuxa. Osobny produkt, osobny nośnik. Normalna rzecz. Czerwone sztandary wywiesicie z tego powodu?
Widocznie konwersja na Linux'a jest bardziej skomplikowana niż kilka kliknięć myszką :P. Powstawała najwyraźniej osobno, a nie równolegle z wersją na PC. Ot, i tyle. Dlatego jest osobno. Linux nie jest preferowany przez twórców gier, o czym dobrze wiemy.
Wersja na Mac'a też tam jest. I wyraźnie napisane, jakie wersje językowe zawiera wersja na Linuxa. Podpowiem, że polskiej nie ma. Na tej podstawie zgaduję, że do grania na Linux'ie po polsku trzeba sobie najpierw ten język samemu zrobić :P. No i dotyczy tylko X2, X3 nie widziałem.
dLaczego gdy kupiłem Grę na Windows, muszę kupować ją jeszcze raz, aby zagrać na linuxie?
Bo w wolnym świecie wolni ludzie mogą decydować, co zrobią z produktem pracy swojego intelektu. Komu się nie podoba wydawanie gier na różne systemy na osobnych nośnikach, niech nie kupuje. Inni chętni się znajdą. A jak nie, to produkt pójdzie do piachu. I koniec pieśni.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Tue, 27. Mar 07, 00:29

Skad wiedziales, ze lubie czerwien ? A sztandary to moje drugie hobby, tuz po odspiewywaniu "spiewnika robola"...


Nie no spoko, inna platforma, wiecej klopotow, niech biora kase, zyczyc im tylko powodzenia i szczescia w biznesie :).
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
RAFIO
Posts: 3085
Joined: Sat, 19. Jun 04, 18:22
x3ap

Post by RAFIO » Tue, 27. Mar 07, 00:33

Panowie z Ego przypominaja mi troche jeże na szosie. Nie znaja koła (tego numeru nie umieli wykrecić ;)). I rozjada ich ci, co te koła maja ;)

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Tue, 27. Mar 07, 14:34

Wydaje mi się, że kiedyś widziałem jakieś gry, które na pudełku miały napisane, że chodzą również na Mac'u. Byłoby fajnie, gdyby na jednym dysku znajdowała się gra obsługująca trzy systemy: Windowsa, Linux'a i Mac'a (to chyba te najpopularniejsze?). Ale to chyba niemożliwe. Duży zespół musiałby chyba nad tym pracować. Niech lepiej starają się wydawać gry na Winzgrozę bez błędów. Supreme Commandera wydali z 500 błędami, które teraz łatają patchami. Wyobrażacie sobie 500 różnych błędów w grze? Chciwość promuje partactwo, solidność i dokładność jest w odwrocie. A gdzie tu konwersja na inne systemy?
Na szczęście CDP obiecuje wydać ww. grę połataną.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

User avatar
Mani_
Posts: 1865
Joined: Thu, 14. Oct 04, 14:48
x2

Post by Mani_ » Tue, 27. Mar 07, 18:44

A już chyba wydało CDP ją na dniach ?
Bo chciałem ją właśnie zakupić i nie wiem, czy nadaje się do tego :|.

A nie mogę się doczekać Supreme Commandera (jako stary wyjadacz TA :P ).
http://forum.xudb.pl/index.php - ciekawskich zapraszam

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Tue, 27. Mar 07, 18:56

Polska wersja powinna wyjść załatana - choć wątpię, żeby załatano wszystko. Najlepiej zrobisz śledząc odpowiedni temat techniczny na forum strony gram.pl.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

bufi
Posts: 1347
Joined: Wed, 3. Dec 03, 23:49
x4

Post by bufi » Tue, 27. Mar 07, 19:31

Reel Mixer wrote: I wyraźnie napisane, jakie wersje językowe zawiera wersja na Linuxa. Podpowiem, że polskiej nie ma. Na tej podstawie zgaduję, że do grania na Linux'ie po polsku trzeba sobie najpierw ten język samemu zrobić :P. No i dotyczy tylko X2, X3 nie widziałem.
A co za problem wrzucić zlokalizowane pliki xml z wersji windowsowej w odpowiednie miejsce?
Przecież pliki tekstowe nie różnią się między sobą.
Kompilowane są jedynie binarki na linuksa.

Pozdrawiam

User avatar
Urban
Posts: 674
Joined: Thu, 6. May 04, 19:58
x4

Post by Urban » Tue, 27. Mar 07, 19:41

Reel Mixer
heh przykład z Supremem jest chyba trochę przesadzony... Powinieneś się ciszyć że te błędy ZAUWAŻONO niektóre gry jakby się czepiać miałyby więcej błędów... Poza tym ile z tych błędów byłbyś w stanie SAM wychwycić? :roll:

A co do kupna nie widzę problemu... Gra nawet przed patchowaniem była grywalne (przynajmniej tak przeczytałem)[/b]

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Tue, 27. Mar 07, 23:03

Bez cienia złych emocji chciałbym zapytać, którą część uznałeś za przesadzoną. Pytam z ciekawości, bo o błędach Supreme Commandera dowiedziałem się z tego newsa.
Co do grywalności to mam nadzieję, że nie polegasz na recenzji w CDA. Recenzowali ewidentnie wersję beta. Niestety, brak dowodów na to, oprócz mojego "śledztwa", które pokazuje, że artykuł o wrażeniach z betatestów, napisany przez człowieka gram.pl, czyli CDP, powstał sporo później, niż miała miejsce wizyta człowieka z CDA w siedzibie producenta gry.. Zadałem sobie pytanie, jakim cudem CDA dostaje do recenzji pełną wersję wcześniej niż człowiek CDP, wydawcy gry w Polsce, wersję beta. Co bardziej dziwne, art na stronie wydawcy jest bardziej krytyczny niż recenzja w piśmie. Wydawca pisze w kilku różnych miejscach o błędach gry, a niezależne pismo w recenzji ani słowem nie wspomina. Słówko o tym pojawiło się dopiero w ostatnim numerze w newsach. Ale to już szczegóły techniczne, ludzie i tak kupią niedokończoną grę. Z właściwą oceną trzeba poczekać do zakupu własnej kopii - jeśli w ogóle kupię.
I przepraszam za ogromniastego offtopa :oops: .
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

boto
Posts: 324
Joined: Tue, 25. Jan 05, 19:25
x3tc

Post by boto » Tue, 27. Mar 07, 23:36

heh widzę że znowu offtopic ;P

a co do SC, to ja raczej kupie go jak wyjdą jakieś większe unit pack'i ;P

User avatar
Urban
Posts: 674
Joined: Thu, 6. May 04, 19:58
x4

Post by Urban » Tue, 27. Mar 07, 23:40

dobra odpowiem szybko:
Za przesadzony uważam = ostatni twój post w którym dziwisz się jak można wydać grę z 500 bugami (których nie widziałeś nawet nie wiesz na czym polegają (z tego pewnie 3-4 to są te uniemożliwiające w pewnych sytuacjach skończenie gry)) i przedstawiasz biedny przykład SupComa
Heh grywalność? Polegam na demku w które grałem i wyglądało jak Supreme Commander.
Co do terminów to ehh... pismo branżowe podobno poważane itp. ZAWSZE będzie bliżej źródła i zapraszany (w celach marketingowych) niżeli ktoś tam z gram.pl (tak właściwie to kto? człowiek tłumaczący? Jakiś dalszy/ bliższy współpracownik? ) hehe... Coś mi się zdaje że właśnie w niezależnym piśmie pisano na podstawie wersji angielskiej i zaznaczono że w wersji polskiej już błędy nie będą występować (te bardzo znane), poza tym autor chyba testował grę na mocnym sprzęcie i/lub nie miał problemów z grą na jego konfiguracji. I tak wątpię czy to będą ostateczne łatki - późniejsze łatki to będzie zwiększanie płynności gry i bilansowanie stron- nic nowego /szokującego... (o czym my tak naprawdę mówimy na stronie Egosoftu :roll: )
A mój egzemplarz powinien do mnie dotrzeć w tym tygodniu, dlatego tez tak bronie tego tytułu 8)
Ps. Mam na dzieje że wciąż nie masz cienia złych emocji :wink:
z mojej strony już koniec Offtopa... i jak kolega - bardzo przepraszam za Offtopic.

User avatar
Reel Mixer
Posts: 496
Joined: Fri, 22. Oct 04, 20:15
x2

Post by Reel Mixer » Wed, 28. Mar 07, 00:59

Nieee, przecież pisałem, że nie atakuje SupComa. Sam się do niego przymierzę kiedyś. Po prostu wkurza mnie umyślne ukrywanie przed czytelnikami problemów z grą - jakby byli głupkami nie mającymi innych źródeł. A to, że SupCom jest niedoróbką, to jest fakt - nie on pierwszy. Skandalicznie niedorobione gry powoli stają się codziennością. Co do RTS -ów, to i tak dla mnie króluje wśród nich "Warrior Kings". I dość o tym.
[ external image ] X3 - gram legalnie.
[ external image ]
Błękitny Grom znów na posterunku :).

Return to “Polskie / Polish X-Forum”